Yukarı Çık
TR | EN | IT

Bizden Haberler - Türkiye'de Saç Ekimi

Saç dökülmesi hem kadında hem de erkekte sıklıkla görülen bir problemdir. İlerleyen dönemlerde kelliğe kadar uzanan saç dökülmesi farklı yaşlarda farklı sebepler nedeniyle ortaya çıkabilen sosyal ve psikolojik olarak insanın etkilendiği önemli bir sorun olmaktadır.

Günde ortalama 100 saç telinin dökülmesi saç büyüme döngüsünde uzmanlar tarafından normal kabul edilmektedir. Ancak saç dökülmesi fark edilir boyutlara ulaşıldığında uzmanından yardım alarak saç ekim sürecine girilebilir.

Türkiye'de saç ekimi pek çok noktada işin uzmanı tarafından başarıyla yapılmaktadır. Son 10 yıl içerisinde büyük bir artış gözlemlenen saç ekimi operasyonlarında sağlık ekiplerinin yanında doktorun da bizzat bulunması ve operasyonu doktorun gerçekleştireceğinden emin olunması gerekir.

Her ne kadar başarılı sonuçları çevrenizde veya haberleşme araçlarında görüyor olsanız da Türkiye'de saç ekimi yaptırmayı düşündüğünüzde küçük bir süreçten geçmeniz gerekir. Özellikle hormonal ve metabolik rahatsızlıklardan kaynaklanan veya genetik yatkınlığı bulunan kişiler saç dökülmelerinde ilaçla tedaviyi denese de sonuç değişmeyecektir.

Türkiye'de saç ekimi 5 adımda başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Birinci adım karar verme

İlk adım olarak doğru zamanda saç ekimine karar vermeniz gerekir. karar verme sürecinde ise saç ekimi konusunda derinlemesine araştırma yaparak bilgilenmeniz gerekir. ayrıca saç bakım uzmanına yaptıracağınız saç analizi de saçlarınız hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

İkinci adım doktor seçimi

Saç ekimi yaptırmaya karar veren kişilerin önemle üzerinde durması gereken en önemli noktalardan biri de doktor seçimidir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen yetki belgesine sahip olması, operasyona doktorun katılıp katılmayacağı ve işin uzmanı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Üçüncü adım randevu

Kişinin saç yapısı, saç dökülme şekli ve derecesi, donör bölgenin kalitesi gibi etkenler doktorunuzla birebir görüşmelerinizde saçlarınızın durumu ile ilgili daha net ve sağlıklı teşhisin konulmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu aşamada yapılacak tetkikler sonrası ekilecek greft sayısı ve saç ekimi yöntemlerinden herhangi birine karar verilebilmektedir. FUE ve Fut olmak üzere iki farklı saç ekim yöntemi bulunmaktadır. Saç köklerinin lokal anestezi altında özel uçlu mikro motorlar ile tel tek alınarak saçsız alanlara yerleştirilmesi FUE yöntemi adını almaktadır. FUT yönteminde ise daha farklı işlemler uygulanmaktadır.

Ayrıca hangi yöntemle operasyona karar verildiyse operasyon öncesi kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirerek kesmeniz, sigara, alkol ve kafeinli içecek tüketimini durdurmanız, hafif yiyeceklerle operasyona tok girmeniz ve doktorun belirteceği ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir.

Dördüncü adım operasyon

Saç ekimi operasyonu hastane veya tıp merkezi gibi cerrahi koşulların resmiyette elverişli olduğu koşul ve alanlarda gerçekleştirilmesi gerekir. saç ekimi yapılacak alanda planlama yapılması, lokal anestezi ile donör bölgesinin uyuşturulması, FUE yöntemi ile greft alımı, toplanan greftlerin ekime hazırlanması, greft sayım işlemi, saç ekiminde kanal açma, ekim yapılacak alanın lokal anestezi ile uyuşturulması, kanal açma teknikleri, saç köklerinin ekimi gibi işlemlerin sırayla ve özenle doktorunuz tarafından yardımcı ekibiyle yapılması gerekir.

Beşinci adım operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler.

Operasyon sonrasında ilk 12 saat araç kullanılmaması, ilk 3 saat saçın yıkanmaması, verilen ilaçların saatinde ve düzenli olarak içilmesi, ilk hafta alkolden uzak durulması, ilk 10 gün terleyerek yorulacağınız aktivitelerden uzak durulması ve buna benzer önemle üzerinde durulması gereken konulara hassasiyetle dikkat edilmesi gerekir.

Türkiye'de saç ekimi Tedavisi

Saç ekimi konusunda Türkiye'de tedavi teklifi almak isterseniz doktorlarımız tarafından muayene olmanız gerekmeksizin var olan muayene sonuçlarınızı web sitemizde yer alan başvuru formumuz aracılığı ile bizimle paylaşabilirsiniz. Tüm sonuç belgeleriniz hastanemiz uzmanlarınca görüntülenir ve minimum süre zarfında tedavi süreciniz ile ilgili olarak bilgilendirilmek üzere tarafınıza dönüş yapılır.