Yukarı Çık
TR | EN | IT

Genital Estetik Ugulamalar

Vajina Estetiği

Kadın üreme sisteminin vücut dışına açılan kısmı olan dış genital organlar, kendi arasında farklı kısımlara ayrılmaktadır. Labia majör( büyük dudaklar), Labia Minor ( küçük dudaklar), klitoris, üretra ağzı, hymen( kızlık zarı), perine bölgesi ve makat bölgesi olarak bilinen dış genital organların her birinin bir görevi bulunmaktadır.

İç genital organları, enfeksiyonlardan, sıcaklık değişiminden, kuruluğa bağlı tahrişten koruyan bu dış genital organlar aynı zamanda cinsel ilişki sırasında, eşin dişiyi tercih etme ya da etmeme sebebi de olabilmektedir.

İnsanlarda, fiziksel görünüme anlam yükleme olgusu zihnin evrimi sırasında kendiliğinden var olmuş bir durumdur. Elbette genital bölgenin çekiciliği de bu duruma dahil kabul edilmektedir.

Genital Estetik Cerrahisi Hangi Sebeplerle Tercih Edilmektedir?

Bayanlarda genital bölgeler için de estetik uygulamalar gerektiren durumlar bulunabilmektedir. Bu durumlar, doğuştan olabildiği gibi, kazalardan ya da hastalıklardan kaynaklanmışta olabilmektedirler.

Genital estetik uygulamaları ise bugün genital bölgedeki fiziksel bozuklukların büyük bir çoğunluğuna müdahale edebilmektedir. Kozmetik jinekoloji olarak da adlandırılan bu müdahaleler, sorun kişinin günlük hayatını etkilemiyor ve eşi tarafından sorun edilmiyor olsa bile psikoloji üzerinde büyük olumlu etkiye sahiptir.

Yazımızın geri kalanında bugün estetik cerrahi anabilim dalında uygulanan vajina estetiği tekniklerini anlatacağız.

Kızlık Zarı Dikimi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kızlık zarı dikimi, genel olarak bir estetik müdahale değildir. Ancak vajina estetiği cerrahisinin bir konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulamada, kızlık zarının nadir rastlanan bir tipi olan ve ilk cinsel birliktelikte kanaması gerçekleşmeyen zarın normal hale getirilmesi gerçekleştirilir.

Aynı zamanda, talihsiz cinsel birliktelikler sonucu bekaretini kaybetmiş bayanlar da bu tekniği tercih edebilmektedirler. Kızlık zarı dikim yöntemleri arasında, lazerli kızlık zarı dikimi, doku kaydırma tekniği ile kızlık zarı dikimi gibi teknikler yer almaktadır.

Kızlık zarına yapılan cerrahi müdahaleler yalnızca zarı yeniden oluşturmak için değil doğuştan kapalı olan zarı açmak için de yapılabilmektedir. Regl kanamasının gerçekleşebilmesi için kızlık zarında bir miktar açıklık olması şarttır.

İç ve Dış Dudak Estetiği

Labioplasti olarak bilinen genital estetik müdahale, iç ve dış dudak estetiği olarak da bilinmektedir. Gereğinden fazla büyük olan dudakların küçültülmesi bu uygulamanın esas amacıdır.

Klitoris estetiği uygulaması, klitoris üzerindeki katlantıları ortadan kaldırmak amacı ile yapılmaktadır. Vajinoplasti tekniği, vajina kısmının daraltılması uygulamasıdır.

Vajina Beyazlatma Uygulaması

Vajina beyazlatma işlemi, özellikle bu bölgede ergenlik döneminden itibaren koruma amaçlı belirmeye başlayan kılların kökleri sebebiyle vajina üst ve dudak kısımlarında kararma bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

İç ve dış dudaklara uygulanabilen bu işlemde lazer tekniği kullanılmaktadır. Lazerli vajina beyazlatma ile bölgenin rengi kalıcı olarak açılmaktadır.

G Noktası Büyütme Estetiği

G spot agümentasyon ve halk arasındaki ismi ile G noktası büyütme işlemi olarak da bilinmektedir. Bayanlarda haz noktası olarak da bilinen bu noktanın daha hacimli olmasının sağlanması durumunda, cinsel birliktelik esnasında kişinin daha fazla haz alması söz konusu olmaktadır.

Karbondioksit Fraksiyonel Lazer İle Vajina Sıkılaştırma

Vajina yenileme ve sıkılaştırma işlemi temelde cerrahi müdahale ile de yapılabilmektedir. Vajina daraltma operasyonu olarak bilinen bu uygulama aynı zamanda lazer tekniği ile de yapılabilmektedir.

Vajina bölgesinin dokularının sıkılaşması ve sonuç olarak tüm dokunun daraltılması sağlanmaktadır. Bu teknikte karbondioksit Fraksiyonel lazer kullanılmaktadır.

Cilt gençleştirme uygulamaları kapsamında, cildin pek çok noktasına uygulanabilen bu teknik vajinoplasti yöntemi ile vajina sıkılaştırmaya bir alternatif sağlaması bakımından önemlidir.

Duş Dudaklara Yapılan Büyütme Enjeksiyonu

Labia majora enjeksiyonu, genital bölgenin dış görünümündeki dengesizlikleri ortadan kaldırmak amacıyla, dış dudak kısımlarında yapılan dolgu işlemidir. Dolgu malzemesinin tipine göre geçici veya kalıcı olabilen bu uygulama daha estetik bir görünüm sağlamaktadır.

Vajinal Rugasyon ve Radyofrekans Uygulamaları

Vajina içinde cilt katlantısı oluşturma işlemi de tamamen cinsel hazzı artırmak amacıyla tercih edilen bir uygulama olmasına rağmen estetik uygulamalar dahilinde bulunmaktadır.

Aynı şekilde orgazmı sağlamak amacıyla vajina bölgesine yapılan ranyofrekans uygulamaları da vajina estetiği uygulamaları arasında incelenmektedir.

Venüs Tepesi Estetiği

Genital bölgede, Venüs tepesi olarak adlandırılan kısım, kadın bedenine önden bakıldığında, üçgen görünen karın bölgesinin hemen altındaki kısımdır. Bu bölgenin, fazla yağ dokusu bulundurması ya da gereğinden az yağ dokusu bulundurması görünümde dengesizliklere yol açar.

Aynı zamanda fazla yağ dokusu hem meydana gelecek katlanmalar açısından estetik değildir hem de hijyen problemlerini de beraberinde getirebilir. Venüs tepesi estetiği, bu bölgenin ihtiyacı olan görselliği sağlamak amacıyla yağ enjeksiyonu ya da yağ alımı ile yapılır.