Yukarı Çık
TR | EN | IT

Göğüs Estetiği

Göğüs deformitelerinin ve boyutlarının yeniden revize edilmesini sağlayan göğüs estetiği, meme şekli ile ilgili pek çok problemin giderilmesinde tercih edilebilmektedir. Doğuştan göğüslerin ya da tek bir göğüsün olmaması, hamilelik sonrası dönemde göğüslerin küçülmesi, hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak göğüslerin sarkması, küçük ve büyük göğüslerin yeniden boyutlandırılması gibi pek çok problemi konu alan göğüs estetiğinin günümüzde uygulanan farklı teknikleri bulunmaktadır. Meme kanseri sonrası göğüslerinden birini ya da ikisini birden kaybetmiş bayanların da tercih ettiği bu cerrahi dalında farklı enjeksiyon malzemelerinin kullanımı söz konusudur.

Göğüs Estetiği Ameliyatından Beklenti Nedir?

Göğüs estetiği operasyonunda göğüs büyütme işlemi, kişinin kendi yağ dokusundan alınan sıvı formdaki yağların dokuya enjeksiyonu ile gerçekleştirilebilmekle birlikte en sık kullanılan teknik, göğüs içinde silikon protez yerleştirilmesi işlemidir. Silikon protezler kişinin tercihine göre farklı boyut ve formlarda olabilmektedir. Ancak göğüs estetiğinde amaç, kişinin boyuna, kilosuna ve vücut formuna uygun olan ideal göğüs şeklini yakalamaktır.

Meme Protezlerinin Özellikleri Nelerdir?

Silikon protezlerde sert ve yumuşak silikon olmak üzere iki tip protez mevcuttur. Yumuşak silikon protez, yeni bir teknolojinin ürünü olup, çok daha doğal bir göğüs şeklinin sağlanması açısından idealdir. Aynı zamanda hastanın ameliyat sonrasındaki süreç ve geri kalan hayatında daha konforlu olması da yumuşak silikon protezler ile sağlanmaktadır.

İdeal Göğüs Şeklinin Belirlenmesi

Operasyon öncesinde hasta ile doktor bir araya gelerek ideal göğüs şekli hakkında karar verilir. Hasta üzerinde yapılan çizimler sayesinde, simetrik ve doğal göğüs formu oluşturulur. Göğüs estetiği ameliyatı, silikon protezlerin, göğüs içine, koltuk altı olarak adlandırılan bölge ya da göğüslerin alt kısmından yerleştirilmesi ile son bulunur. Belirtilen bölgelerde birkaç cm'lik kesiler oluşturularak protezler göğüs dokusuna tespit edilir.

İzsiz Göğüs Estetiği Nedir?

İzsiz göğüs estetiği olarak bilinen operasyonda, yağ enjeksiyonu söz konusudur. Vücut ile reaksiyona girmeyen yağ dokusu, bir süre sonra yakılarak göğüsler yeniden eski formunu alabileceğinden bu enjeksiyon yöntemi pek tercih edilmez.

Göğüs Estetiği Meme Kanserine Sebep Olur mu?

Göğüs estetiği ameliyatı, meme küçültme ameliyatı olarak da yapılabilmektedir. Göğüs şekillendirme operasyonlarının kansere yol açtığı algısının yanlış olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılmış önemli bir bilgidir. Operasyonun kanseri engelleme ve kanserleşebilecek hücrelerin uzaklaştırılmasını sağlama özelliği bulunmaktadır.

Göğüs Estetiğinde İyileşme Süreci

Göğüs estetiği cerrahisinde en önemli nokta, meme dokusuna ve meme dokusunda bulunan kanallara zarar verilmemesidir. Alanında uzman cerrahlar tarafından yapılan operasyonlarda bu tip problemler yaşanmamaktadır. Göğüs estetiği operasyonunda iyileşme sürecinde kol hareketleri belli bir süre kısıtlanabilir. Korse kullanımı iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Nasıl Tedavi Olabilirim ?

Göğüs estetiği ameliyatları birçok farklı yöntem ile uygulanmaktadır. Doktor ile yapılan görüşme neticesinde kişiye en uygun yöntem belirlenebilmektedir.