Yukarı Çık
TR | EN | IT

Tüp Bebek Tedavisi

Viacco Medical Travel

Normal yollar ile bebek sahibi olamayan bireylerin özlemini çektikleri bebeklerine sahip olabilmek adına kullandıkları yöntemlerden biri de tüp bebek yöntemidir. Dünyada ilk tüp bebek 1978 yılında İngiltere'de dünyaya gelmiştir. Türkiye'de ise ilk kez 1989 yılında Ege üniversitesi Tıp Fakültesinde tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir. Çiftler tüp bebek tedavisi ile hayalini kurdukları bebeklerine kolaylıkla kavuşabilmektedir.

Gelişen teknoloji ve bu teknolojinin tıp alanında etkin ve verimli kullanılması, insanların eski dönemlere nazaran tüp bebek yöntemini kullanarak bebek sahibi olabilmelerini kolaylaştırmıştır. Birçok sağlık merkezi aracılığı ile çiftler özlemini çektikleri bebeklerine tüp bebek tedavisi ile kısa sürede kavuşabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi kısa ve basit haliyle kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin yani sperm ve yumurta hücrelerinin vücut dışı koşullarda laboratuvar ortamında döllenmesi işlemidir.

Tüp bebek normal yollar ile hamile kalamayan anne adaylarına uygulanan bir tedavi yöntemidir. İşlem, erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurtanın laboratuvar ortamında birleştirilmesi sonucu oluşan embriyoların rahme aktarılması prensibine dayanmaktadır.


Tüp Bebek Tedavisi Kaç Aşamada Gerçekleşmektedir?

Amacına uygun ve başarılı bir şekilde yapılan tüp bebek tedavisi genellikle 4 aşamada gerçekleşmektedir. Tüp bebek tedavisi aşamalarının doğru bir şekilde yapılması ve aşamaların gereken önem gösterilerek takip edilmesi bu yöntem ile çiftlerin bebek sahibi olabilmelerine büyük katkı sağlamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi İlk Aşaması

Tüp bebek tedavisi öncesi tedavi uygulanacak olan çiftlerin detaylı incelenmesi tüp bebek tedavisindeki ilk aşamadır. Bu aşama tedavi sürecinin nasıl uygulanacağı hakkında uzman hekime bilgi vermektedir.

Tüp bebek tedavisi uygulamasının öncesinde yapılması gerekenler ve tedaviye hazırlık süreci de bu aşamada netleşmektedir. Özellikle bu aşamada tüp bebek tedavisi uygulanacak olan anne adayının bu tedaviye uygun olup olmadığı tespit edilmekte ve tedavinin başarılı olabilmesi adına yapılması gerekenler bu aşamada kararlaştırılmaktadır.

Bu aşamanın tüp bebek tedavisindeki bir diğer yararı ise kişiye özgü olarak yapılacak olan tüp bebek tedavi yönteminin belirlenmesidir. Bu aşamaya dikkat edilmesi tüp bebek tedavisinde istenilen sonuca ulaşma adına çok önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisi İkinci Aşaması

Tüp bebek tedavisinin ikinci aşamasında vücudun yumurta üretim sisteminin baskılanarak ve kontrol altında tutularak dışarıdan düzenli bir şekilde anne adayına uzman doktorun belirlediği ilacın enjeksiyon ile verilmesi işlemi yapılmaktadır.

Enjeksiyonların, tedavinin bu aşamasında anneye uygulanması tüp bebek tedavisinde yumurtanın istenilen düzeye gelmesine yardımcı olmaktadır. Verilen ilacın dozunun ayarlanması bu aşamada uzman hekimin dikkat etmesi gereken en önemli ayrıntıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Üçüncü Aşaması

Tüp bebek tedavisinin üçüncü aşaması ise yumurtaların ve sperm hücrelerinin elde edilmesi, laboratuvar ortamında döllenmesi ve embriyo gelişiminin takip edilmesinden oluşmaktadır. Bu aşama tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin özlemini çektikleri bebeklerine kavuşabilmelerindeki önemli aşamalardan biridir. Bu aşamada yapılacak olan en küçük bir hata, tüp bebek tedavisi ile istenilen sonuca ulaşılamamasına neden olmaktadır.

Embriyonun Rahme Transferi

Seçilen embriyoların rahme transferi se tüp bebek tedavisinde en son ve en önemli aşamadır. Seçilen embriyonun rahme taşınmasının gerçekleşmesi bir bakıma tüp bebek tedavisinde istenilen sonucun kesin olarak ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde; tecrübeli bir ekip ve gelişmiş laboratuvar imkanları ile başarı oranları artmaktadır. Türkiye'deki teknolojinin gelişmesi ve uzman hekim sayısının günden güne artmasıyla birlikte Asya, Avrupa ve Afrika Ülkelerinden tüp bebek tedavisi için her yıl Türkiye'ye yüzlerce çift gelmektedir.

Tüp Bebek tedavisi Türkiye'de birçok sağlık kurumunda yapılmaktadır. Dilediğiniz sağlık kurumunda tedaviniz öncesi ve sonrası tüm organizasyonlarınızı üstleniyoruz. Sitemizdeki iletişim formunu kullanarak bize başvurduğunuz takdirde en kısa sürede tüp bebek tedavisinde uzman olan doktorlarımız tarafından başvurunuz incelenecek ve tedavi süreciniz planlanacaktır.